TERMINOLÓGIA

PREČO KOMPRESIA?
Kompresia znamená tlak, ktorý je pančuchou zvonka vyvíjaný na končatinu. Tento tlak je najsilnejší v oblasti nad členkom a smerom nahor klesá. Tým efektívne napomáha cirkulácii krvi smerom k srdcu, podporuje prietok krvi a zlepšuje okysličenie tkaniva. 

TYPY KOMPRESÍVNYCH VÝROBKOV:

PREVENTÍVNE KOMPRESÍVNE PANČUCHY I.KT /tlak nad členkom 15-23 mmHg/ sú vhodné pri začínajúcich prejavoch ochorenia (metličkové varixy a sieťové varixy). Sťahujú nohu menej ako liečebné kompresívne pančuchy, príjemnejšie sa nosia a lepšie tolerujú. Tlak pančuchy napomáha cirkulácii krvi v nohách, tíši bolesť a potláča opuch. 

KOMPRESÍVNE PANČUCHY II.KT /tlak nad členkom 23-32 mmHg/ sú vhodné, pokiaľ vám ich lekár odporučil na kŕčové žily (varixy), opuchy, veľké varikózne žily alebo kožné zmeny. Tlak, ktorý pančuchy na nohu vyvíjajú žilové ochorenie dolných končatín významne spomalí alebo zastaví zhoršovanie stavu.  

ANTIEMBOLICKÉ PANČUCHY /tlak nad členkom 18-21 mm/Hg/ v oblasti nad členkom, ktorý počas operácie zabráni zastaveniu prúdenia krvi a usmerní tok krvi smerom k srdcu.  

Používajú sa:

- ako prevencia vzniku trombózy (upchatie cievy)
- u ľudí, ktorí sa chystajú podstúpiť operáciu v celkovej anestézii
- pre dlhodobo ležiacich pacientov
- pri a po pôrode
- ako prevencia pred hĺbkovou žilovou trombózou a pľúcnou embóliou

CESTOVNÉ PANČUCHY /tlak nad členkom 18-21 mmHg/ 
Používajú sa ako prevencia cestovnej trombózy* (economy class syndrome) pri dlhšom cestovaní. Zabraňujú opuchom a bolestiam dolných končatín a svojím vzhľadom pripomínajú bežnú ponožku. 

Rizikové skupiny ľudí pre vznik cestovenj trombózy:
- každý cestujúci, ktorý musí pri cestovaní sedieť viac ako 5 hodín
- ľudia vo veku nad 40 rokov,  obézni ,  ženy používajúce hormonálnu antikoncepciu,  tehotné ženy
- pacienti so srdcovým zlyhávaním a s kŕčovými žilami
- tromboembólia, pri trombofilných stavoch, po náhlej cievnej mozgovej príhode, po infarkte, pri onkologických chorobách, u osôb po nedávnych chirurgických operáciách s vysokým rizikom trombózy

Použitie kompresívnych pančúch a preventívnych pančúch:  

  • pri kŕčových žilách a opuchoch končatítn
  • pri dlhodobom sedení alebo státí, napr. v zamestnání
  • pri cestovaní 
  • ako prevencia proti kŕčovým žilám
  • v tehotenstve
  • v športe - CEP

Dôležitá je správna voľba veľkosti pančuchy i správna voľba materiálu! Existuje viacero typov kompresívnach pančúch - podkolienky, polostehenné a stehenné pančuchy, pančuchy s upínaním v páse, dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice). Ukončenie pančuchy by vždy malo siahať vyššie ako je umiestnenie: kŕčovej žily, metličiek, opuchu.

NÁVLEKY / BANDÁŽE sú kompresívne pomôcky, ktoré pevne obopnú končatinu v oblasti kĺbu, chrbtice. Vytvárajú kompresiu (tlak) ktorý napomáha oslabenej časti tela (podpora, stabilizácia, masáž). Možu byť nosené počas krátkeho obdobia alebo nepretržite v závislosti na typu zranenia.  

ŠPORTOVÉ KOMPRESÍVNE OBLEČENIE CEP - každá svalová bunka potrebuje energiu vo forme kyslíka, ktorý je do svalov prenášaný krvou. Čím lepšie je prúdenie krvi v tepnách, tým efektívnejšie je zásobovanie svalov kyslíkom. Najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že kľúčom k zvýšenému prietoku krvi a k zlepšenému zásobovaniu svalov kyslíkom je špecifický kompresívny profil, ktorý je fyziologicky optimalizovaný pre každý typ športu, užívateľovi správne padne a poskytuje správnu dávku kompresie.

Pozitívne účinky športového kompresívneho oblečenia:
Pred cvičením
• svalová aktivácia
• znížené riziko zranenia
Pri športe
• zlepšený prietok krvi tepnami 
• zvýšený výkon* (pre rýchlejší a ľahší beh)
• stabilizácia väzov a šliach
• zníženie svalových vibrácií
• menej bolesti svalov
Po športe
• rýchlejšie odbúravanie laktátu
• rýchlejšia regenerácia